Погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат на підприємствах, установах та організаціях міста Києва на контролі міської влади

23 липня 2018 року головний спеціаліст сектора правового забезпечення відділення Національної служби посередництва і примирення в місті Києві та Київській області (далі – Відділення НСПП) Катерина Беребенець взяла участь у черговому засіданні тимчасової комісії Київської міської державної адміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.

Засідання відбувалося під головуванням директора Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Юрія Крикунова.

На порядку денному розглядалося питання про виконання Плану заходів щодо сприяння погашенню заборгованості із виплати заробітної плати, зі сплати платежів до Пенсійного та зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на підприємствах, в установах та організаціях міста Києва на 2018 рік за січень червень 2018 року.

В обговоренні питання брали участь: члени тимчасової комісії; представники районних в місті Києві державних адміністрацій; заступник начальника управління – начальник відділу реорганізації та майнових відносин управління діяльності суб’єктів господарювання, підпорядкованих Міністерству економічного розвитку і торгівлі України Департаменту управління державою власністю – Олександр Кропот; головний спеціаліст відділу корпоративного управління Департаменту управління державою власністю Міністерства інфраструктури України – Петро Поплавський.

На початку засідання керівник Управління праці та зайнятості Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Віталій Соя ознайомив присутніх із даними органів державної статистики  щодо державних, комунальних та підприємств недержавного сектору міста Києва, які є боржниками із виплати заробітної плати. Також було відмічено, що у державному секторі, у порівнянні з 01.01.2018 заборгованість зросла на 24,4 млн. грн., найбільший її обсяг припадає на державні підприємства, які входять до складу ДК «Укроборонпром» та знаходяться в сфері управління Мінрегіону і Держкомтелерадіо.

Основною причиною наявності боргів на столичних підприємствах – боржниках державного сектору економіки – це складний фінансово – економічний стан та недостатність обігових коштів через: відсутність державних замовлень на їх продукцію, різке зменшення обсягу замовлень або взагалі відсутність замовлень, погіршення кон’юктури зовнішніх та внутрішніх ринків (несвоєчасні розрахунки замовників за виконані роботи, втрата ринку збуту продукції), ліквідація установ фінансової сфери (банки), неефективне управління майном.

Віталій Соя наголосив, що виконання Плану заходів щодо сприяння погашенню заборгованості із виплати заробітної плати, зі сплати платежів до Пенсійного та зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на підприємствах, в установах та організаціях міста Києва на 2018 рік за січень – червень 2018 року структурними підрозділами з питань праці Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та районних в місті Києві державних адміністрацій:

– проаналізовано ситуацію на всіх підприємствах – боржниках щодо несвоєчасної виплати заробітної плати, інформацію по яких передано до контролюючих та правоохоронних органів для вжиття відповідних заходів реагування до посадових осіб підприємств за порушення законодавства про працю та оплату праці;

– керівникам цих підприємств надано 587 рекомендацій, консультацій та роз’яснень (в т.ч. Відділенням НСПП в м. Києві та Київській області) щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства та недопущення їх в подальшому;

– надіслано 70 листів – звернень до власників по 153 підприємствах – боржниках щодо сприяння в прискоренні погашення заборгованості та недопущення її виникнення в подальшому;

– організовано проведення 55 засідань тимчасових комісій, на яких заслухано 215 керівників підприємств – боржників, всіх їх попереджено про відповідальність за порушення законодавства про працю та оплату праці;

– інформацію про проведену роботу та її результати, а також перелік найбільших боржників постійно розміщувалися на сайті виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та у комунальних засобах масової інформації (газета «Хрещатик»).

Представники Головного управління Державної праці у Київській області повідомили про інспекційні відвідування суб’єктів господарювання на предмет дотримання вимог законодавства про працю протягом вищевказаного періоду. Лише за червень проведено 104 інспекційні відвідування, за результатами яких внесено 8 приписів, складено та передано до суду 3 протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 41 КУпАП.

Наприкінці засідання комісії головуючий надав доручення членам тимчасової комісії, районним в місті Києві державним адміністраціям активізувати проведення відповідної роботи з метою забезпечення виконання Плану заходів щодо сприяння погашенню заборгованості із виплати заробітної плати, зі сплати платежів до Пенсійного та зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на підприємствах, в установах та організаціях міста Києва та вчасно інформувати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про результати проведеної роботи.

По завершенні комісії у приміщенні відділення НСПП в місті Києві та Київській області відбулася нарада, на якій було обговорено нагальні проблемні питання підприємств, установ та організацій міста Києва, вирішення яких знаходиться в межах повноважень НСПП.