Чергове засідання тимчасової комісії Київської міської державної адміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат

26 вересня 2019 року начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в місті Києві та Київській області (далі – Відділення НСПП) – Коцупал Д. В. та головний спеціаліст сектора аналітично – інформаційної роботи та прогнозування Відділення НСПП – Глухова М.П. взяли участь у черговому засіданні тимчасової комісії Київської міської державної адміністрації з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (далі — Комісія).
Засідання Комісії розпочав директор Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Світлий Р.В., який повідомив присутнім порядок денний та регламент роботи засідання, а також звернувся з проханням активізувати роботу, метою якої є прискорення погашення заборгованості із виплати заробітної плати та забезпечення її своєчасної виплати на столичних підприємствах, установах та організаціях.
В засіданні комісії взяли участь представники Міністерства оборони України, Державний концерн «Укроборонпром», районних в місті Києві державних адміністрацій, посадові особи підприємств-боржників.
Основна причина наявності боргів на столичних підприємствах – боржниках державного та недержавного секторів економіки – це складний фінансово-економічний стан та недостатність обігових коштів через: відсутність державних замовлень на їх продукцію (для державних підприємств); різке зменшення обсягу замовлень або ж взагалі їх відсутність; погіршення кон’юнктури зовнішніх та внутрішніх ринків (несвоєчасні розрахунки замовників за виконані роботи, втрата ринку збуту продукції); ліквідація установ фінансової сфери (банки); неефективне управління майном.
Слід відмітити, що заборгованість з виплати заробітної плати на столичних підприємствах в 2019 році виросла в 2,5 рази. На 25.09.2019 року складає – 177,6 млн. грн.
Причиною заборгованості став факт невиконання соціально-трудових зобов’язань учасниками – підприємствами Державного концерну «Укроборонпром». До зазначеної категорії підприємств слід віднести: ДП НДІ «Квант», ДП «КНДІ гідроприладів», ДП НДІ «Буран», ДП «Конструкторське бюро «Артилерійське озброєння», ДП «Київський бронетанковий завод»,ВАТ «Завод «Квант», ПАТ Завод «Маяк», ПАТ «Київський завод «Радар».
Основним найбільшим боржником з невиплати заробітної плати перед найманими працівниками є недержавне підприємство ПАТ «КНДІ та ПКІ «Енергопроект». Керівник підприємства Малахов Ю.В. повідомив, що станом на 01.09.2019 року заборгованість із заробітної плати на підприємстві склала 2 млн. 798 тис. грн, яка пов’язана з ненадходженням авансових платежів від замовників. Погашення заборгованості (з урахуванням поточних виплат), заплановано здійснити за рахунок коштів, які будуть отримані за виконані роботи. 80% надходження коштів на підприємство відшкодовується на погашення заробітної плати найманим працівникам.
У ході Комісії було заслухано представника ДП НДІ «Квант» (заборгованість – 30 млн. грн.) Лебедя В.В., який повідомив, що укладений договір з заводом «Ленінська кузня» на поставку комплектів для чотирьох артилерійських бронекатерів. Таким чином в реальних планах ДП «НДІ «Квант» погасити заборгованість перед найманими 448 працівниками до кінця 2019 року.
Окрему увагу було зосереджено на підприємстві-боржнику ПАТ Завод «Маяк», що має борг перед найманими працівниками станом на 01.09.2019 р. 25 млн. грн. Керівник проінформував, що на підприємстві на даний час збільшилася заборгованість. Держава не надає фінансової підтримки підприємству. Виходу з даної ситуації немає, заборгованість росте.
Представник ПАТ «Київський завод «Радар» Вакуленко В.В. повідомив, що на підприємстві борг невеликий заборгованість перед найманими працівниками до кінця року буде погашено.
Слід зазначити, що в ході комісії начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в місті Києві та Київській області (далі – Відділення НСПП) Коцупал Д.В. повідомив керівникам запрошених підприємств, що відділення Національної служби посередництва і примирення в місті Києві та Київській області готове до співпраці з метою вирішення проблем, які склалися на підприємствах та надавати правову допомогу в межах визначених законодавством.
За результатами обговорених питань про заборгованість, винесені відповідні рішення. Так центральним органам виконавчої влади, у сфері управління яких знаходяться столичні державні підприємства-боржники із виплати заробітної плати та які були запрошені на засідання Комісії, рекомендовано активізувати проведення роботи згідно з Планом заходів щодо сприяння вирішенню існуючих проблемних питань та вжити дієвих заходів реагування з метою прискорення погашення існуючих боргів із заробітної плати, зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та з платежів до Пенсійного фонду України, забезпечення своєчасної виплати поточної заробітної плати та недопущення виникнення заборгованості з неї у подальшому.
По закінченню роботи Комісії у Відділенні НСПП Коцупал Д.В. провів нараду та обумовив основні напрями діяльності з вищезазначених питань в межах повноважень, визначених законодавством.